Lego

Lego

Lego on plastist ehitusmänguasjade sari, mida valmistab Taanis Billundis asuv eraettevõte The Lego Group.

Ettevõtte lipulaev Lego koosneb värvilistest üksteisega ühendatavatest plasttellistest, mis on kaasas mitmesuguste käikude, minifiguurideks kutsutud kujukeste ja mitmesuguste muude osadega.

Lego tükke saab objektide, sealhulgas sõidukite, hoonete ja töötavate robotite ehitamiseks kokku panna ja ühendada mitmel viisil. Kõik ehitatud saab uuesti lahti võtta ja tükid uute asjade valmistamiseks uuesti kasutada.

Lego Group alustas põimitavate mänguasjatelliste tootmist 1949. aastal. Brändi all on välja töötatud filmid, mängud, võistlused ja kuus Legolandi lõbustusparki. 2015. aasta juuli seisuga oli toodetud 600 miljardit Lego osa.

Lego-grupp sai alguse Taanis Billundist pärit puuseppa Ole Kirk Christianseni (1891–1958) töökojas, kes alustas puidust mänguasjade valmistamist 1932. aastal. 

1934. aastal hakati tema ettevõtet nimetama “Lego”, mis tulenes Taani fraasist leg godt , mis tähendab “hästi mängima”.

1947. aastal laienes Lego, et hakata tootma plastist mänguasju.

1949. aastal hakkas Lego tootma muude uute toodete hulgas nüüd tuttavate blokeeritavate telliste varasemat versiooni, nimetades neid “automaatseks köitetelliseks”.

Lego grupi moto on det bedste er ikke for godt, mis tähendab, et “parim pole liiga hea”. Selle tänapäevalgi kasutatava moto lõi Christiansen, et julgustada oma töötajaid mitte kunagi valima kvaliteeti – väärtust, millesse ta uskus väga.

1951. aastaks moodustasid plasttooted mänguasjadest, mis moodustasid Lego ettevõtte toodangust poole, ehkki 1950-ndate aastate alguses Billundis Lego tehast külastanud Taani ajakiri Legetøjs-Tidende (“Toy Times”) arvas, et plastik ei suuda kunagi traditsioonilisi tooteid asendada puidust mänguasjad.

Ehkki Lego-mänguasjad on levinud, tundub, et see on muutunud märkimisväärseks erandiks laste mänguasjades plastist hoolimata, osaliselt tänu Ole Kirki seatud kõrgetele standarditele.

1954. aastaks oli Christianseni poeg Godtfredist saanud Lego grupi noorem tegevdirektor. Just tema vestlus ülemeremaade ostjaga viis mänguasjasüsteemi ideeni.

Godtfred nägi Lego telliste tohutut potentsiaali saada loomingulise mängu süsteemiks, kuid tellistel oli tehnilisest aspektist siiski teatavaid probleeme: nende lukustusvõime oli piiratud ja nad polnud mitmekülgsed. 1958. aastal töötati välja tänapäevane telliskivi kujundus; selle jaoks sobiva materjali, ABS (akrüülnitriilbutadieenstüreen) polümeeri leidmiseks kulus viis aastat. Kaasaegne Lego tellistest konstruktsioon patenteeriti 28. jaanuaril 1958.

Lego Grupi Duplo tootesari võeti kasutusele 1969. aastal ja see on valik lihtsaid klotse, mille pikkused mõõdavad kaks korda tavaliste Lego klotside laiust, kõrgust ja sügavust ning on suunatud noorematele lastele.

1978. aastal koostas Lego esimesed minifiguurid, mis on sellest ajast enamikus komplektides klammerdatud.

Scroll to Top