Kuidas valida mänguasju

Soovitused mänguasjade valikul

 

Mänguasjad ostul lähtuge eelkõige sellest, et toode oleks eakohane ja kodusse sobiv. Kui mänguasi ostetakse kingituseks, siis tasuks lapse vanematelt nõu küsida, milline kingitus kõige rohkem rõõmu pakub, samuti on see hea välistamaks olukorda, kus Teie poolt viidud kingitus võib korduda. Samuti ei tasu osta mänguasja vaid seepärast, et see meeldib Teile kui täiskasvanule.

Mänguasja puhul on kõige olulisem, et lapsel oleks palju erinevaid ja eakohaseid tegevusi võimaldavaid asju, mis tekitavad temas uudishimu ja millega mängides õpib laps midagi uut.

1-2 kuud

Mänguasjad olgu pehmed, mida haarates laps end ei vigastaks. Hea, kui lelud puudutades helisevad-kõrisevad-piiksuvad.

Sobivad mänguasjad: Pehmest riidest õmmeldud mänguasjad, voodi ja vankri kohale riputatavad kõrinad, voodikarussellid.

3-5 kuud

Valida erksavärvilised asjad. Endiselt sobivad kõik helisevad-kõrisevad lelud. Voodi või vankri külge riputatavad mänguasjad on head, sest on kogu aeg olemas, ei kao ära, kui laps neid puudutab.

Sobivad mänguasjad: Mängukaared, mille all laps saab selili olles mängida – aktiivsuskeskus, kõristid; voodikarussellid muusikaga.

6-8 kuud

Lapsele meeldib kõik, millega saab midagi taguda; meeldivad erinevad tekstuurid.

Sobivad mänguasjad: Mängulaud või matt, mille peal saab erinevaid asju vajutada, keerata, torkida ja taguda. Hea, kui oleks erinevad pinnad ja struktuurid; sobivad ka erinevate lehekülje materjaliga raamatud ,klotsitünn, vurr.

9-10 kuud

Tähtsal kohal on erinevad kujundid, vormid.

Sobivad mänguasjad: Mängutelefon; kujundite sorteerimise alus, sorteerimismaja, puidust puzzle.

1-2 aastane

Arvesta sellega, et ees lükatavad mänguasjad nõuavad paremat koordinatsiooni kui järelveetavad.

Sobivad mänguasjad: Liumägi, pallimeri; kui laps kõnnib siis sobib kepi otsas lükatav ratastega mänguloom või nukuvanker. Lihtsamad mosaiikmängud on samuti sobilikud.

2-3 aastane

Laps saab aru mõistetest nagu "peal" ja "all", "üks" ja "mitu".

Sobivad mänguasjad: Jalgadega edasi tõugatavad autod; ronimisredelid, pisut keerukamad mosaiikmängud; üksteise sisse käivad mänguasjad; voolimissavi; raamatud.

4-5 aastane

Lastele meeldib n.ö. nokitseda ja ehitada ning jäljendada ümbritsevat.

Sobivad mänguasjad: Sobilikud on erinevad konstruktorid, millest saab ka keerukamaid mudeleid ehitada; paaride otsimise kaardimäng –memory, rollimängud – nukud, vankrid , köögid, söögid, autod, tööriistad jne., kõikvõimalikud käsitöö- ja kunstikomplektid.

Mänguasjade kasutamise soovitused

Enne mänguasja andmist lapse kätte soovitame lapsevanematel kindlasti rääkida lapsele, et nagu päris elus, tuleb ka mänguasju hoida hästi ja kasutada heaperemehelikult. Kui tegemist on keerulisema tootega soovitame kindlasti koos läbi lugeda kasutus- ja hooldusjuhend.

Kui aga siiski mänguasjad keelduvad töötamast, või teevad seda kuidagi ebatavaliselt, siis palun pöörduge esimesel vea ilmnemisel meie poole.

Juhitavate autode puhul palume enne meie poole pöördumist kontrollida patareide ja/või aku kõlblikkust (kas need on korralikult laetud).

Aku laadimisel soovitame teda mitte üle laadida – see lühendab aku kasutusiga.

Puldi antenni väljatõmbamisel soovitame olla ettevaatlikud , et vältida antenni katkitõmbamist.

Patareide sisestamisel jälgige + ja – pooli, kindlasti soovitame kasutada koos ühe firma patareisid.

Tühjad patareid tuleks kindlasti tootest eemaldada.

 

 

Allikas: www.kaubamaja.ee